اهداف پشت پرده آمریکا در آتش بس جزئی در یمن

به گزارش مینی ست، آمریکا کوشش دارد سعودی ها را قانع کند که ادامه جنگ یمن به نفع این کشور نیست و ریاض باید هر چه سریعتر به آتش بس هر چند جزئی در یمن تن بدهد.

اهداف پشت پرده آمریکا در آتش بس جزئی در یمن

به گزارش گروه بین الملل مینی ست به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، کاخ سفید از عربستان و امارات متحده عربی خواسته است تا راه حلهای آتش بس نسبی در یمن را بپذیرند تا به این ترتیب جبهه یمن در برابر مانورهای ایران بسته شده و جریان انصارالله اجازه تقویت توانمندی های خود را پیدا نکند.

این منبع در همین رابطه می افزاید که پیشنهاد اساسی هیئت آمریکایی به عربستان اندکی پس از حمله انصارالله به مواضع شرکت آرمکو ارائه شده و مبتنی بر ارزیابی عملیات نظامی بی سابقه ای بود که انصارالله در این شرکت نفتی عربستان انجام داد. بر اساس این ارزیابی اتهام زنی به ایران نمی تواند در این پرونده کارساز باشد، چرا که عملیات مذکور از سوی ایرانی ها انجام نشده است. این موضوع نشان می دهد که توقف چنین عملیات هایی نیازمند سیاسی یا عملیات نظامی گسترده در یمن است.

بر اساس راه حل مستقیمی که تیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به ریاض ارائه نموده، سعودی ها و اماراتی ها به این نتیجه رسیدند که واشنگتن از افزایش تنش نظامی در سایه فقدان تضمین برای پیروزی یا تغییر اساسی در موازنه قدرت حمایت آمریکا در عین حال از تقویت توانمندی های دفاعی عربستان حمایت می نماید، اما کوشش دارد این کشور را به سمت استراتژی جدیدی بکشاند تا بر اساس آن برگه یمن را از دست ایران و محور مقاومت خارج کند.

منبع مذکور در تشریح جزئیات کوشش های آمریکا در این رابطه می افزاید که آمریکایی ها از چند ماه پیش کوشش می نمایند سعودی ها را به در پیش دریافت استراتژی خروج از جنگ یمن قانع نمایند تا بتوانند دستاوردهای سیاسی برای جبران شکست های نظامی آنها محقق نمایند. آمریکایی ها در این رابطه منتظر پاسخ ریاض نماندند و پیغام هایی را به وسیله میانجی عمانی به انصار الله دادند. در همین رابطه مجموعه نشست هایی در مسقط پایتخت عمان جهت زمینه سازی برای برقراری ارتباط مستقیم بین نمایندگان آمریکا و مسئولان انصارالله برگزار گردید.

انصارالله یمن موضوع تبادل نظر برای رسیدن به آتش بس را رد نکردند. آنها به طرف عمانی ابلاغ کردند که تنها به دنبال دریافت عکس یادگاری با مسئولان آمریکایی نیستند و برگزاری هرگونه نشست بی فایده، با واکنش قاطع آنها روبرو خواهد شد. آنها در این زمینه مطالباتی را نیز عنوان کردند که در دو بخش قابل آنالیز است:

محور اول: موضوع محاصره مالی و انسانی یمن و فعال سازی فرودگاه صنعا و بندر مرزی الحدیده بدون هیچ محدودیت و صدور مجوز ورود تمامی یاری های انسانی و پزشکی و انتقال مجروحان به خارج از یمن. یمنی ها اعلام نمودند که این کمترین مطالباتی است که می توانند در برابر ارتباط مستقیم با میانجی آمریکایی ارائه دهند.

محور دوم مطالبات انصارالله یمن آتش بس کامل شروع فعالیتهای عملیاتی در راستا توقف تجاوز به یمن است که در ازای آن عملیات نظامی انصارالله نیز در عمق خاک عربستان سعودی متوقف می گردد.

منابع مذکور می افزاید که آمریکایی ها متوجه این موضوع شدند که به بهانه ایجاد آتش بس نمی توانند مانورهای سیاسی خود را دنبال نمایند و کوشش کردند در ارتباط با سعودی ها راستا اقدامات عملیاتی در این زمینه را دنبال نمایند. البته مقامات سعودی معتقد بودند که می توانند در عرصه میدانی معادله ها را تغییر دهند.

در همین رابطه دولت امارات متحده عربی به دنبال راه حلی برای برون رفت از جنگ یمن بود، اماراتی ها چندین بار از تهران خواستند تا برای خروج آبرومندانه از این جنگ کوشش نمایند. آنها به صراحت اعلام نمودند که می خواهند نفوذ خود در داخل عدن را تقویت نمایند. اما ایران اعلام نمود که امارات باید اقدامات عملی در این زمینه انجام دهد. امارات به همین دلیل کوشش کرد که نیروهای خود را از ساحل غربی خارج کند و در ادامه سامانه های موشک های پاتریوت در مأرب را متوقف کرد. عربستانی ها از این اقدام خشمگین شدند و آمریکایی ها وارد عمل شدند تا جلوی این رفتارها را بگیرند. به همین علت اماراتی ها به ایران اعلام نمودند که نمی توانند با جریان انصارالله ارتباط مستقیم داشته باشند و اقدامات عملیاتی خود را انجام دهند.

افزایش فشار و عملیات نظامی نیروهای متجاوز و تشدید محاصره مناطق شمالی به وسیله مصادره کشتی های نفتی و یاری های غذایی در الحدیده بود. این موضوع باعث شد انصار الله تصمیم به افزایش عملیات های خود در عربستان می گیرد.

در چنین شرایطی عملیات هدف قرار دریافت آرامکو انجام شد و پیغام های زیادی را مخابره کرد. آمریکا اولین کشوری بود که این پیغام ها را دریافت کرد. عملیات مذکور تغییرات عمده ای در موازنه درگیری ها ایجاد کرد.

آمریکایی ها معتقد بودند که حمله مرگبار اعتراضی از سوی جریان انصارالله به عدم موفقیت کوشش ها برای توقف جنگ و واکنش ایرانی نسبت به اعمال تحریم های مختلف ضد این کشور بود. این در حالی است که آمریکایی ها تصمیم به عملیات نظامی ضد ایران و متحدانش در منطقه ندارند. به همین علت کوشش دارند جلوی عملیات نظامی در منطقه را بگیرند.

پیشنهاد تازه صلح آمریکایی ها در شرایطی انجام شد که عملیات بزرگی انجام شده بود که باعث تسلیم شدن بیش از دو هزار نیروی متجاوز و مزدوران عربستانی در برابر نیروهای انصار الله شد. آمریکایی ها پیغامی را به وسیله مسقط مخابره کردند تا بدانند نظر انصارالله در رابطه با توافق چیست.

رهبران انصارالله تصمیم دریافتد در این زمینه با متحدان خود مشورت نمایند، آنها کوشش کردند به طرحی دست پیدا نمایند تا جلوی مانور دشمن را بگیرند و زمینه حملات بی سابقه برای انتها دادن به جنگ را نیز باز نگه دارند. در همین رابطه آنها عملیات موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین در عربستان را متوقف کردند تا سعودی ها نیز خود را در صنعا و فرودگاه این شهر و بندر الحدیده دنبال نمایند و زمینه برای رسیدن به مذاکرات سریع توقف جنگ با شدت بیشتری صورت گیرد. البته طرف مقابل این موضوع را نپذیرفت و پیشنهاد آتش بس نسبی و جزئی شامل توقف حملات نظامی به شهر صنعا و کاهش حملات به شهرهای دیگر و صدور مجوز حرکت به کشتی های نفتی و کالا به بندر الحدیده را عنوان کرد.

عناصر محور مقاومت کوشش دارند به شرایط بهتری دست پیدا نمایند تا جلوی تجاوز به یمن را به صورت کامل بگیرند و کوشش های امارات برای تجزیه یمن را نیز متوقف نمایند. در همین رابطه انصارالله اعلام نمود که این طرح تا زمانی که شامل تمام ابعاد جنگ در یمن نگردد، نمی تواند طرح درستی باشد. آنها موضوع خود را به مقامات مسقط اعلام نمودند.

انصارالله یمن در همین رابطه فعالیت های نظامی خود را در مرزهای عربستان گسترش داد و مجموعه عملیات موفقیت آمیزی را ضد عربستان انجام داد. آنها همچنین تماس با قبایل و نیروهای داخلی یمن در استان های میانی بین شمال و جنوب را افزایش دادند و در شرایطی که فعالیت های خصمانه دولت امارات ضد آنها ادامه دارد، از مردم جنوب یمن خواستند تا در برابر پروژه های تجزیه طلبانه امارات ایستادگی نمایند .

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 421

به "اهداف پشت پرده آمریکا در آتش بس جزئی در یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف پشت پرده آمریکا در آتش بس جزئی در یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید