برنامه های کارگروه اقلیت های دینی دهه فجر انقلاب اسلامی اعلام شد

به گزارش مینی ست، سید مجتبی میردهقان در نشست خبری صبح امروز با بیان این که انقلاب اسلامی و احیای دین سرمنشا همه تحولات اجتماعی و فرهنگی است، برنامه های ادیان توحیدی و اقلیت های دینی به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی سال جاری را گفت.

برنامه های کارگروه اقلیت های دینی دهه فجر انقلاب اسلامی اعلام شد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید مجتبی میردهقان در ادامه نشست های خبری اعلام برنامه های دهه فجر انقلاب اسلامی که صبح امروز (چهارشنبه 16 بهمن) در دفتر مرکزی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار گشت گفت: انقلاب اسلامی به خودی خود تحولی درونی است، اما اگر نگاه دینی در آن اصل قرار بگیرد، مطمئنا همه تحولات اجتماعی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار می دهد و احیای دین سرمنشا تبلور و بروز نگاه فرهنگی و اجتماعی است.

رئیس اداره امور اقلیت های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه ادیان توحیدی که در ایران بیش از سه هزار و اندی از سابقه آن ها در کشور می گذرد، با دین مداری خودشان امنیت و آرامش را برای کشور رقم زدند و نگاهی عام به موضوعات دارند که این خودش در جهان منحصر به فرد است.

میردهقان ادامه داد: بر اساس توضیح وظایفی که مجلس شورای اسلامی در بحث نظارت بر فعالیت فرهنگی، هنری و تبلیغی ادیان توحیدی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته است، این وزارتخانه با نگاه به اعتقادات دینی، آداب و رسوم و سنن ادیان توحیدی ملاحظات فرهنگی را در حوزه تخصصی برای آن ها در نظر می گیرد.

وی با اشاره به نشست شب گذشته نمایندگان ادیان توحیدی و هموطنان آشوری، کلیمی، مسیحی و زرتشتی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این جلسه هم اندیشی که با وزیر فرهنگ برگزار گشت، استقبال عزیزان به حدی بود که ما شرمسار این عزیزان شدیم، این گونه هم اندیشی ها نماد آن است که تا چه اندازه هموطنان ما از سایر ادیان توحیدی برای انقلاب و نظام مهم هستند.

دبیر کارگروه اقلیت های دینی دهه فجر انقلاب اسلامی با اشاره به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه حمایت از فعالیت های فرهنگی، هنری و دینی ادیان توحیدی گفت: مساعدت در خصوص چاپ و نشر فعالیت های فرهنگی، برپایی نمایشگاه هایی از آثار عزیزان ادیان توحیدی، ارایه غرفه به عزیزان ما در نمایشگاه کتاب از جمله اقداماتی است که وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در حمایت از این عزیزان داشته است.

رئیس اداره امور اقلیت های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مهمترین برنامه های این اداره کل هموطنان ارمنی، آشوری، زرتشتی و یهودی در ایام دهه فجر گفت: 12 بهمن ناقوس کلیسای آشوریان همزمان با ورود حضرت امام به صدا درآمد و دوشادوش همه عزیزان ادیان توحیدی در مراسم ویژه در مرقد امام حضور داشتند. فردا پنج شنبه میهمانی لاله ها را به میزبانی عزیزان انجمن ارامنه تهران در محل آرامستان ارامنه در اتوبان امام رضا (ع) خواهیم داشت.

وی با اشاره به بیانیه انجمن اقلیت های دینی برای حضور یکپارچه مردم در راهپیمایی 22 بهمن گفت: در استان اصفهان در کلیه مراکز فرهنگی و هنری و مدارس برنامه های فرهنگی برگزار خواهد شد، نشست هم اندیشی مسئول فرهنگی و دینی با استاندار اصفهان در 16 بهمن نیز برگزار می گردد.

میردهقان با اشاره به برگزاری شانزدهمین همایش فرهنگی و هنری با حضور هموطنان ادیان توحیدی در فارس گفت: در استان یزد سالن ورزشی مربوط به انجمن مریم آباد در تاریخ 18 بهمن افتتاح می گردد و جام ورزشی وهمن با حضور ورزشکاران زرتشتی سراسر کشور در تاریخ 22 بهمن در محل باشگاه ورزشی جوانان زرتشتی برگزار می گردد.

وی با اشاره به مهترین برنامه های استان آذربایجان شرقی گفت: مراسم ویژه ای در کلیسای سرکیس مقدس تبریز همراه با اجرای گروه کر 13 بهمن، نشست تخصصی ویژه بانوان با موضوع نقش زن در پیروزی انقلاب اسلامی توسط انجمن زنان ارامنه تبریز در 16 بهمن و نمایشگاه صنایع دستی ارامنه 16 بهمن در استان آذربایجان شرقی برگزار می گردد.

رئیس اداره امور اقلیت های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید نمود: در 12بهمن ناقوس کلیسا های کشور در زمان ورود امام راحل به صدا درآمد و هموطنان ادیان توحیدی در مراسمی که در مرقد امام بود، حاضر شدند.

دبیر کارگروه اقلیت های دینی دهه فجر انقلاب بیان داشت: فردا (پنجشنبه 17 بهمن) میهمانی لاله ها به میزبانی انجمن ارامنه تهران در آرامستان ارامنه با حضور مسئولان کشوری برگزار می گردد و با همکاری نیرو های مسلح مزار شهدا گلباران می گردد.

میردهقان اضافه نمود: کلیه مراکز فرهنگی اجتماعی و هنری ادیان توحیدی آذین بندی شده است و این اتفاقات نشان دهنده عمق علاقه هموطنان به کشور است.

دبیر کارگروه اقلیت های دینی دهه فجر انقلاب بیان داشت: برای این ایام، برگزاری 16همایش فرهنگی جهت هموطنان ادیان الهی در استان فارس تدارک دیده شده است. هموطنان زرتشتی و کلیمی مراسم گرامیداشتی در این ایام برگزار می نمایند و هموطنان کلیمی نیز اجرای نمایش دارند.

میردهقان اضافه نمود: در استان آذربایجان غربی نیز با حضور مسئولان استانی مراسم، تقدیر از خانواده شهدا و نیز غیارروبی مزار شهدا و برگزاری مسابقات ورزشی ویژه هموطنان آشوری و ارمنی در این ایام برگزار خواهدشد.

وی تاکید نمود: در آتشکده یزد، نیز هموطنان زرتشتی مراسم گرامیداشتی را برای این ایام تدارک دیده اند. در مراسم مهمانی لاله ها در استان یزد، گرامیداشت شهید رستم آذرپاد اجرا می گردد، همچنین آذین بندی خیابان و اماکن عمومی نیز از دیگر برنامه هایی است که توسط هموطنان اقلیت های دینی در استان یزد تدارک دیده شده است.

***

در ادامه، روییک کاراپتیان، نماینده ارامنه تهران از جمله برنامه های جامعه ارمنی را برگزاری نمایشگاه آثار صنایع دستی و فعالیت های فرهنگی و هنری دانش آموزان ارمنی در مدرسه شانت ماریامیان بیان کرد.

همچنین، بابک پرندایی از مهمترین برنامه های جامعه زرتشتی در ایام دهه فجر را ملاقات با شهدای زرتشتی در آسایشگاه قصر فیروزه با مشارکت انجمن زرتشتیان مقیم تهران در 15 بهمن بیان کرد و گفت: از مهمترین برنامه های جامعه زرتشتی جشن خانی و مراسم مذهبی به همراه پرسش و پاسخ دینی توسط موبدان تهران در محل جشن گاه خسروی در تاریخ 16 بهمن و نمایشگاه و فروشگاه فعالیت هنری بانوان زرتشتی به همت سازمان زنان در محل جشن گاه خسروی در 18 بهمن است.

رامون یوسفی، عضو هیئت مدیره جامعه آشوریان تهران نیز از مهمترین برنامه های جامعه آشوری تهران را برپایی آیین دعا و نیایش در محل کلیسا های عاشورایی و کلدانی در تاریخ 13 بهمن با یادمان شهدای آشوری بیان کرد و گفت: همچنین از دیگر برنامه های جامعه آشوریان گلباران مزار شهیدان و آیین تجلیل از مقام شهید، به صدا درآمدن زنگ انقلاب اسلامی در مدارس و کلیسا های آشوری به مناسبت ورود امام خمینی در 12 بهمن بود.

شهاب شهامی، نماینده جامعه کلیمی نیز مهمترین برنامه آنان را گردهمایی و سخنرانی نماینده ایرانیان کلیمی در مجلس شورای اسلامی و ارایه گزارش 12 ساله وی در محل کتابخانه مرکزی انجمن کلیمیان تهران بیان کرد و گفت: جشن ویژه انجمن بانوان کلیمی در 20 بهمن و جشن ویژه پیروزی انقلاب اسلامی در محل تالار محبان در تاریخ 19 بهمن توسط جامعه یهودیان به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 777

به "برنامه های کارگروه اقلیت های دینی دهه فجر انقلاب اسلامی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های کارگروه اقلیت های دینی دهه فجر انقلاب اسلامی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید