معرفی آبشار زیبای شوی

به گزارش مینی ست، قصد داریم شما را با یکی از بزرگ ترین آبشارهای خاورمیانه آشنا کنیم؛ اما برخلاف تصور شما این آبشار در شمال کشور نیست. بله آبشاری زیبا، بزرگ و مجذوب کننده شوی را می توانید در استان خوزستان ملاقات کنید.

معرفی آبشار زیبای شوی
ایران دارای منطقه ها طبیعی فوق العاده زیبا و فراوانی است که در جای جای این کشور پهناور قرار گرفته اند و هرکدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. یکی از این زیبایی های طبیعی، آبشار است که از دل صخره های مرتفع سقوط می کند و نمای زیبا و دیدنیی را برای بینندگانش ایجاد می کند.

آبشار شوی در استان خوزستان و شهرستان دزفول، جایی نزدیک به مرز این استان و استان لرستان قرار گرفته است. منطقه غرب کشور به دلیل وجود ویژگی های جغرافیایی خاص از جمله رشته کوه های زاگرس دارای دیدنی های طبیعی مختلف و فراوانی است که یکی از آن ها آبشار بزرگ شوی است. این آبشار از دل کوه های زاگرس بیرون می آید و چنان خروشان و خوش صدا است که از صدها متر دورتر نغمه دل فریب آن به گوش می رسد. ارتفاع آبشار شوی حدود 85 متر است و عرض آن بیش از 70 متر که همین سبب شده تا عنوان یکی از بزرگترین آبشارهای خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

وقتی نزدیک آن شوید خواهید دید که آب از ارتفاع بالا و درون غارهای موجود در دل تخت سنگ ها بیرون می آید و با شدت به پایین می ریزد. در زیر این آبشار سنگ های طبیعی وجود دارد که به صورت پله ای قرار گرفته اند و آب را به رودخانه پایین دست خود هدایت می کنند. گفته می شود در نهایت آب این آبشار از طریق رودخانه به سد دز می پیوندد. در تمام جهت های این آبشار درختانی سرسبز و تنومند وجود دارند که دورن آن حلقه زده و گویی زیبایی این خلقت خدادادی را ستایش می کنند.

اگر شما دل از شهر بکنید و در پی جستجوی ناشناخته های ایران به دیدن آبشار شوی بیایید، خود را در بهشتی تکرار نشدنی خواهید یافت که هیچ گاه نظیرش را ندیده اید، ترکیب صدای باد، نغمه پرندگان و صدای برخورد آب به تخت سنگ ها حس سرزندگی را به انسان می دهد. گویی شما سال ها جوان شده اید و هیچ گاه قصد ندارید این محل رؤیایی را ترک کنید.

جهت رسیدن به آبشار نیز از دل تپه ها و دشت های فوق العاده زیبا می گذرد که باید با پیاده روی حدود 30 دقیقه ای آن را طی کنید، در طول جهت می توانید چشم اندازهای زیبا، گونه های گیاهی و حتی جانوری نادری را ببینید که تا به امروز از نزدیک مشاهده نکرده اید. خوشبختانه صعب العبور بودن منطقه سبب شده تا عموم مردم به این مکان دسترسی نداشته باشند و آبشار شوی به صورت بکر و دست نخورده باقی بماند.

چطور به آبشار شوی برویم؟برای دیدن آبشار شوی ابتدا باید خود را به استان خوزستان و شهر دزفول برسانید، از آنجا در جهت شرق به بلوار شهدا بروید و سپس وارد جاده شهیون شوید. پس از پشت سر گذاشتن منطقه اذانک و صالح آباد به جاده آبشار شوی می رسید؛ تا جایی که جاده وجود دارد در جهت حرکت می کنید و در پایان باید ماشین خود را پارک کنید. این جهت چیزی حدود 114 کیلومتر است که بیش از 3 ساعت زمان خواهد برد. از این منطقه به بعد را باید با کمک تابلوهای راهنما به صورت پیاده طی کنید تا به آبشار برسید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 19 آذر 1400 بروزرسانی: 19 آذر 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1843

به "معرفی آبشار زیبای شوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی آبشار زیبای شوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید