پیگیری زلزله قورچای رامیان ، شب های سرد که با دلگرمی وعده ها صبح می شود

به گزارش مینی ست، دسترسی نداشتن به اینترنت و تعطیلی تحصیل دانش آموزان، سرمای شب و دغدغه تامین تجهیزات بهداشتی مقابله با کرونا بخشی از مسائل این روزهای برخی زلزله زدگان روستای قورچای رامیان در استان گلستان است.

پیگیری زلزله قورچای رامیان ، شب های سرد که با دلگرمی وعده ها صبح می شود

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا، اهالی قورچای که روستایشان کانون اصلی زلزله دوشنبه گذشته در استان گلستان بود، بدلیل حجم بیشتر خرابی در مقایسه با دیگر روستاها مسائل بیشتری دارند و مدرسه روستا هم بجای فضایی برای دانش آموزان به کمپ اسکان اضطراری آسیب دیدگان تبدیل شده است.

  • زلزله 5.1 ریشتری در گلستان | مردم وحشت زده به خیابان آمدند

به قورچای که می رسیم میانه های روز است، مسئولان و متصدیان امور از گرگان و رامیان به روستا آمده و همچنان تکاپور دارند و در این زمان از روز چادرها خالی و خلوت است. چادرهای هلال احمر در مدرسه روستا برپا شده است چون فضای مناسب تری وجود ندارد، اهالی زلزله زده را در حیاط مدرسه اسکان داده اند اما برخی ترجیح دادند چادرهای خود را در اطراف خانه یا زمین کشاورزی متصل به روستا برپا کنند. پسران در گوشه ای از حیاط مدرسه و دختران در کناری دیگر جمع های کوچکی تشکیل داده و با هم حرف می زنند و نه آن ها و نه والدین سراغی از کتاب و درس نمی گیرند. در کنار در ورودی سالن مدرسه چند دختر کنار پریز برق نشسته و مشغول شارژ کردن تلفن های همراه هوشمند خود هستند. دسترسی به اینترنت در قورچای یا حتی اطراف روستا وجود ندارد اما کاربردهای دیگری مانند انجام بازی رقابت پیدا کردن جایی برای شارژ تلفن همراه را میان چادرنشینان زلزله زده جدی کرده است.

پیرمردی از اهالی روستا به سختی و عصازنان می خواهد خود را به در ورودی مدرسه برساند؛ چند دقیقه قبل دهیار به آنها خبر داده که جمعی از مسئولان برای دیدن مسائلشان در جهت قورچای هستند و مشهدی صادقعلی می خواهد درددل هایش را بگوید و سراغ استاندار و فرماندار را می گیرد.

یکی از امدادگران جمعیت هلال احمر به سمت این پیرمرد رفته به او ماسکی تعارف می کند تا در جمع مسئولان از آن استفاده کند اما پیرمرد ماسک را در جیبش گذاشته و آرام گفت: می برم برای نوه ام.

یکی از اهالی گفت: از کرونا نمی ترسیم. همه اقدمات پیشگیرانه را انجام می دهیم و نگران نیستیم اما حضور پرتعداد مسئولان و نیروهای امدادی ما را نگران گسترش شیوع کرونا کرده است؛ اهالی به ندرت از ماسک استفاده می کنند چون دسترسی به این اقلام ندارند هرچند پس از حضور استاندار در جمع زلزله زده ها و دستور صادره روزانه 500 ماسک در قورچای توزیع می شود.

اگر چه زمان کمی از زلزله گذشته اما کارشناسان بنیاد مسکن و دیگر نهادها همچنان در حال بررسی خسارت وارده به خانه ها و دیگر مسائل مرتبط هستند؛ کارشناسان بهداشت هم حضور پررنگی در روستا دارند. برخی آسیب های روانی ناشی از زلزله در کنار نگرانی شیوع کرونا تاثیر کار این کارشناسان را بیشتر کرده و اهالی هم از استمرار فعالیت آن ها رضایت دارند. بر اثر زلزله دسترسی اهالی به امکانات اولیه برای پخت غذا سخت شده اما توزیع غذای گرم توسط سپاه رامیان، دغدغه سکنه قورچای را کم کرده تا فقط بر چگونگی ساخت خانه های خود متمرکز باشند. مدرسه در ابتدای روستا و قبل از شیب تند قورچای و خانه های اهالی بالاتر از آن واقع شده است و به همین دلیل رفت و آمد چندباره به خانه ها برای سرکشی به اسباب و اثاثیه سخت است. اگرچه اهالی نگران سرقت اموالشان هستند اما حضور پررنگ ماموران انتظامی نگرانی بابت دزدی در روستا را راحت کرده است.

دغدغه جدی و شاید اصلی ترین نگرانی روستاییان زلزله زده قورچای ساخته نشدن خانه ها قبل از فصل سرماست هرچند استاندار گلستان سرعت عمل در کار را اطمینان داده است. شب های روستای کوهستانی قورچای حتی در این روزهای آخر تابستان سرد است و بدون پتوی ضخیم امکان خوابیدن وجود ندارد. شروع ساخت و ساز؛ اهالی را برای کوچ به خانه های جدید امیدوار کرده اما آن ها نمی دانند مراحل اداری دریافت وام را چگونه باید طی کنند.

خبری که نصیبی، مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان به اهالی قورچای می دهد، برق شادی در را چشمانشان می درخشاند. علی نصیبی به آن ها گفت که چندی قبل همه خانه های روستایی گلستان را بدون آن که حتی صاحبانشان در جریان باشند بیمه کرده اند و به همین دلیل آن ها تا سقف 200 میلیون ریال برای ساختمان و تا سقف 50 میلیون ریال برای اثاثیه منزل از بیمه غرامت دریافت می کنند. اگرچه این مبالغ نمی تواند تمام خسارت را جبران کند اما مرهمی بر مسائل مردم زلزله زده و آسیب دیده است.

  • مردم نگران خسارت ها نباشند | همه خانه های روستایی رامیان بیمه هستند

در زلزله رامیان 205 میلیارد و 690 میلیون ریال به بخش های مختلف بویژه واحدهای مسکونی این شهرستان خسارت وارد شد که بیشترین خسارت مربوط به بناها و ساختمان های روستایی با 110 میلیارد ریال است. براثر این زلزله 124 واحد مسکونی مناطق روستایی رامیان نیازمند ساخت مجدد و 71 خانه نیاز به تعمیر دارد. وقوع زلزله رامیان فرصت خوبی برای تسریع در مقاوم سازی خانه های فرسوده گلستان است.

استاندار گلستان گفت: 110 هزار خانه روستایی این استان غیرمقاوم و نیازمند نوسازی است که با توجه به تسهیلات اعطایی دولت و پیشگیری از خطرات احتمالی مانند سیل و زلزله، روستاییان باید برای استفاده از این طرح شتاب کنند.

هادی حق شناس ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان با واگذاری تسهیلات 500 میلیون ریالی آماده مقاوم سازی خانه های غیرمقاوم است و مردم استان نباید برای نوسازی خانه های خود منتظر تخریب سیل و زلزله بمانند. طی سه سال اخیر 18 هزار خانه روستایی گلستان مقاوم سازی شد و اجرای این طرح با هدف کاهش خسارت ها پس از حوادث قهری ادامه خواهد داشت.

حسینی، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان هم گفت که 60 درصد خانه های تخریب شده زلزله رامیان خشتی و گلی بوده و بدلیل غیرمقاوم بودن امکان تعمیر و سکونت مجدد در آنها وجود ندارد.

زمین لرزه ای به بزرگی 5.1 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 و 4 دقیقه و 24 ثانیه بامداد دوشنبه در عمق 9 کیلومتری از سطح زمین حوالی شهرستان رامیان در شرق استان گلستان را لرزاند و پس از آن نیز چهار پس لرزه با قدرت 2.9 تا سه و یک دهم ریشتر در این منطقه ثبت شد. شهرستان رامیان در شرق گلستان افزون بر 85 هزار نفر جمعیت دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1171

به "پیگیری زلزله قورچای رامیان ، شب های سرد که با دلگرمی وعده ها صبح می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری زلزله قورچای رامیان ، شب های سرد که با دلگرمی وعده ها صبح می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید